0

Przed laty Steven Covey napisał książkę pod tytułem „7 nawyków skutecznego działania”. Gorąco ją polecam wszystkim osobom chcącym wzbić się ponad przeciętność oraz zrealizować swoje marzenia. Autor opisał w niej podstawowe nawyki charakteryzujące tych, którym udało się zrealizować swoje marzenia oraz osiągnąć swoje cele. Gdy będziemy je stosować, nasze szanse na odniesienie sukcesu i satysfakcji z życia znacznie wzrosną.

Istnieje również druga grupa nawyków, o której rzadko kiedy się mówi, a których wpływ na nasze życie jest ogromny. Niestety ich efekty są dalekie od pozytywnych, a my często nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Przewrotnie nazwałam je siedmioma nawykami nieskutecznego działania.

Pierwszym z nich jest odkładanie rzeczy, które należ zrobić na później.

Wiele razy słyszałam „zrobię to jutro”, „jutro też jest dzień”, „co masz zrobić dzisiaj, zrób jutro”.

Nawet nie zdajemy sobie sprawy jak niszczący wpływ na nasze życie ma takie podejście. Sterta rzeczy, które mamy zrobić, robi się coraz większa, aż jej ogrom nas przytłacza i nie jesteśmy w stanie nic zrobić. Zamiast przybliżać się do upragnionego celu, albo w najlepszym przypadku stoimy w miejscu, albo się od niego oddalamy.

Pamiętaj jutro to dzień, który nigdy nie nadchodzi, więc co masz zrobić, zrób teraz, nie odkładaj tego na później.

Sukces to wynik systematycznego wykonywania małych czynności, które dają ogromne rezultaty. Odkładanie rzeczy na później nie ma z tym nic wspólnego.

Osoby wysoce nieskuteczne zawsze mają coś ciekawszego do zrobienia.

Droga do sukcesu często jest długa i mozolna. Musimy wykonywać czynności na efekty, których będziemy musieli poczekać lub, które nie są zbyt fascynujące. Osoby charakteryzujące się niską skutecznością działania bardzo łatwo ulegają rozproszeniu i całą swoją uwagę skupiają na rzeczach, które są ciekawsze niż to co mają zrobić w danej chwili. Czynności te, niestety nie przybliżają ich do upragnionego celu.

Niekończącą się nauka jest kolejną rzeczą, która w znacznym stopniu obniża naszą efektywność oraz skuteczność.

Sama ciągle powtarzam, że powinniśmy się uczyć przez całe życie, uważam, że proces edukacji nigdy się nie kończy. Nie powinien on jednak powstrzymywać nas przed działaniem. Zawsze będziemy mogli się nauczyć czegoś więcej, zawsze będziemy mogli wiedzieć więcej na dany temat, jednak gdy nie zaczniemy działać nie uda się nam osiągnąć upragnionego celu. Zdobywaj nowe umiejętności oraz działaj jednocześnie.

Nawykiem, który, moim zdaniem, najbardziej powstrzymuje nas przed jakimkolwiek działaniem, a tym samym przed osiągnięciem sukcesu jest perfekcjonizm.

Zakładamy, że zaczniemy wykonywać daną czynność dopiero wtedy gdy będziemy potrafili ją wykonać idealnie. Nie nauczysz się pływać stojąc na brzegu basenu, musisz wskoczyć do wody. Najlepiej uczymy się gdy stosujemy w praktyce zdobytą przez nas wiedzę. Dlatego do dzieła!

Jest takie znane powiedzenie – „zawsze jest lepiej tam gdzie nas nie ma.” Idea ta przyświeca, niestety zbyt wielu osobom. Zawsze to co robią inni, to gdzie są, jest lepsze od tego gdzie są oni sami. Owocuje to nieustannymi zmianami ścieżki zawodowej, planów oraz marzeń. Za każdym razem gdy spotykamy się z kimś takim jest on zaangażowany w nowe fantastyczne przedsięwzięcie, które dość szybko traci jednak w jego oczach atrakcyjność.

 

Gdy mamy źle zaplanowany czas nie skupiamy się na rzeczach, które są dla nas ważne, tylko nieustannie musimy poświęcać nasz czas na załatwianie spraw pilnych ale nieważnych. Cała naszą uwagę oraz energię skupiamy na gaszeniu pożarów.

Planuj swój czas tak byś głównie skupiał się na tym co jest ważne dla Ciebie oraz dla osiągnięcia przez Ciebie upragnionego celu, a nie na tym co w danej chwili musisz zrobić, a co niekoniecznie przybliża Cię do celu.

Doba ma tylko 24 godziny. Tego nie jesteśmy w stanie zmienić. Gdy zaplanujemy sobie zbyt wiele, bardzo często się zdarza, że nie uda się nam z tego zrobić jakiejś części, co nas znacznie demotywuje oraz zniechęca. Zbyt dużo zaplanowanych działań nie pozwala nam na spokojne załatwianie spraw, które są pilne i zarazem nieważne ale takie, których pojawienie się w naszym życiu jest nieuniknione.

Mierz siły na zamiary, to sprawi, że z dumą będziesz patrzył na każdy dzień twojego życia.

Jeżeli, któryś z tych nawyków jest obecny w twoim życiu nie martw się.

Masz przynajmniej 2 możliwości

1.Weź książkę Stevena Covey’a  „7 nawyków skutecznego działania” i zacznij zastępować swoje destruktywne nawyki tymi, które ułatwią Ci odniesienie sukcesu.

2. Weź udział w warsztatach, gdzie krok po kroku opanujesz swoje złe nawyki.