0

Już Arystoteles twierdził, że głównym celem naszej egzystencji jest osiągnięcie szczęścia i zadowolenia z życia. Wielu z nas zadaje sobie jednak pytanie czym owo szczęście tak naprawdę jest i jak je osiągnąć? Dla niektórych jest to jedynie koncepcja stricte teoretyczna i uważają, że szczęścia nie można osiągnąć. Jak więc jest naprawdę?

Jedynie człowiek ma zdolność kształtowania swojej osobowości oraz charakteru. Jedynie człowiek może dokonywać wyborów oraz podejmować decyzje. To od nas zależy co zrobimy z własnym życiem i dokąd zmierzamy.

Tylko poprzez odkrycie swojej wewnętrznej mocy oraz talentów i nieustanne ich rozwijanie możemy zyskać pełnię zadowolenia oraz satysfakcję z życia. Ustalenie tego, co lubisz w życiu robić i w czym tak naprawdę jesteś dobra, co daje ci największą nagrodę jest kluczowe w szukaniu satysfakcji.

Znaczną część naszej energii oraz uwagi powinniśmy przenieść na szukanie i rozwijanie naszych mocnych stron.

Wiele osób zaniedbuje ten aspekt życia, a to poważny błąd ponieważ robienie tego co lubimy oraz tego w czym jesteśmy dobre wpływa decydująco na jakość naszego życia oraz decyduje o odniesieniu przez nas sukcesu.

Każdy kto z powodzeniem zarządza odnoszącą sukcesy firmą dobrze wie jak ważne jest odkrywanie jej mocnych stron oraz identyfikowanie słabszych. Po co to robią? Skupiają się na mocnych stronach i starają się je rozwijać, by ich firma dobrze prosperowała oraz nieustannie się rozwijała. Słabe strony identyfikują, by je wyeliminować, by nie miały negatywnego wpływu na rozwój ich biznesu. Wszystko jest dokładnie przemyślane i zaplanowane.

Dokładnie w taki sam sposób powinniśmy podchodzić do samych siebie. Powinnyśmy odkrywać swoje talenty i pasje, by realizować swój potencjał oraz pracować nad tymi zachowaniami, które wpływają na nasze życie negatywnie.

Najlepszym przykładem są osoby, które już pracując rozpoczynają studia, by znaleźć pracę na lepszym stanowisku lub, by zacząć robić to w czym są naprawdę dobre.

One wzięły swoje życie we własne ręce, przejęły za nie odpowiedzialność.

Zastanówmy się teraz co Ty możesz zrobić, by zrealizować swój potencjał oraz odkryć swoje talenty.

Jako pierwszy krok zdefiniuj swoje mocne strony. Wypisz je na kartce papieru.

Zastanów się również jakie cechy byś chciała posiadać lub wzmocnić. Jakie wartości są dla ciebie istotne. Czy możesz połączyć swoją pracę lub to co lubisz robić z wyznawanymi przez ciebie wartościami?

Kolejnym krokiem jest stworzenie twojej misji życiowej. To ona nadaje sens wszystkim twoim działaniom. Jaki jest główny cel, który przyświeca wszystkiemu co robisz?

By odkryć swoje talenty oraz mocne strony zadaj sobie następujące pytania:

  • co tak naprawdę lubię robić?
  • jak bym opisała swoją idealną pracę?
  • gdybym  mogła mieć każdą możliwą pracę, co bym wtedy robiła?
  • gdyby pieniądze nie były żadnym problemem, co bym wtedy robiła?
  • w czym w przeszłości byłam dobra, co mi dobrze wychodziło?
  • jakie są moje dotychczasowe sukcesy?
  • gdzie chcę być za 5 lat?

Nie ograniczaj się udzielając odpowiedzi na poniższe pytania, bądź jak najbardziej szczegółowa w opisie. Nie oceniaj swoich pomysłów, pisz wszystko co przychodzi ci do głowy. Teraz przyjrzyj się temu co napisałaś i gdzie obecnie jesteś. Czy znajdujesz się na dobrej drodze?

Przyszedł czas byś wzięła odpowiedzialność za to co się dzieje w twoim życiu, za swoje sukcesy ale i za porażki. Odpowiadasz tylko i wyłącznie sama przed sobą, dlatego przejmij kontrolę nad swoim życiem i od dziś zacznij realizować swoje cele.

Dopiero gdy odkryjesz co lubisz w życiu robić i w czym jesteś naprawdę dobra poczujesz pełnię życia, dumę oraz zadowolenie z siebie. Zawsze czujemy się lepiej gdy wiemy, że wykonałyśmy świetną robotę.

Jaki więc będzie twój następny krok?