0

Piękny, słoneczny dzień. Idziesz przez park. Słyszysz śpiew ptaków i delikatny szum wiatru w koronach drzew. Na ławce widzisz kolorowy liść i pięknego motyla. Wydaje się, że są tak samo lekkie i delikatne. Nagle zmiana. Gwałtowny podmuch wiatru  porywa liść i toczy go po alejce aż do najbliższego drzewa. Motyl odlatuje i przysiada na innej ławce. Kolejny podmuch znowu porywa liść i rzuca nim w różne strony. I tak za każdym razem. Liść nie ma wpływu na zmiany w swoim otoczeniu i nie wie gdzie wyląduje. Poddaje się sile wiatru.

Tak samo dzieje się z człowiekiem, który biernie poddaje się zmianom w jego życiu. Rzadko trafia tam gdzie chciałby być.

A co z motylem? Tym razem pozostał na miejscu. To on decyduje czy wykorzystać siłę wiatru i polecieć, czy też oprzeć się jej i zostać.

Podobnie jak liść i motyl, czy tego chcesz czy nie,  Ty  też stale podlegasz  jakimś zmianom. Stale zmienia się świat, twoje otoczenie. Zmienia się twoje ciało.

Niektórych zmian oczekujesz z niecierpliwością i kiedy nadchodzą witasz je z radosnym ożywieniem.

O innych myślisz ze strachem i chcesz ich uniknąć.

Jeśli to Ty wprowadzasz zmiany, często odczuwasz radosne podniecenie na myśl o ich rezultacie.

Masz  motywację i energię do ich wprowadzania.

Jeśli natomiast czujesz, że nie działasz a raczej ulegasz jakimś działaniom to  często możesz odczuwać lęk, niepewność czy nawet poważny strach związany z tymczasową utratą panowania nad sytuacją. Najczęściej  dzieje się tak, gdy realizujesz cele innych, a nie swoje.

Czasem chcesz coś zmienić ale wtedy pojawia się największy wróg zmian- strach.

Czego się boisz?

Najczęściej tego co pomyślą i jak zareagują – znajomi, rodzina, przyjaciele jeśli ci się nie uda.

Tego, co będzie jak opuścisz swoje, małe bezpieczne “pudełko komfortu”

Najtrudniejsze w zmianie jest właśnie pokonanie strachu i uwierzenie we własne możliwości. Nie zawsze mamy wpływ na to jakie zmiany zafunduje nam życie, ale zawsze mamy wpływ na to jak zmiana wpłynie na nas.

Dysponując odpowiednimi narzędziami i technikami jesteś w stanie przygotować się i  poradzić sobie z każdą zmianą.

 

A Ty chcesz być bardziej motylem czy liściem? Pamiętaj, że wybór należy tylko do Ciebie!